zpět na úvodní stránku

 

14.12.2004 - Je hlavním cílem stavby větrných elektráren snížit ceny pozemků?

 

U Petrovic na Ústecku se má stavět pět větrných elektráren pod oficiálním názvem Farma větrných elektráren v k.ú. Petrovice. Nedaleko hraničního přechodu Petrovice-Bahratal je má postavit akciová společnost Svep, která vznikla loni v říjnu. Jejími akcionáři jsou i Petrovice a sousední Libouchec. "Firma přinese do obce nová pracovní místa a trvale výnosy z daní", pravil starosta Petrovic Zdeněk Kutina. Jeho nadšení pro tuto stavbu je pochopitelné: je totiž členem dozorčí rady této soukromé firmy. Dalším členem dozorčí rady je Ing. Jiří Štěrba z obce Libouchec. Základním jměním firmy Svep jsou pouhé dva miliony korun. Jak je vidět, když se do takové akce šikovně zapojí místní funkcionáři, dílo se podaří bez ohledu na to, jak se změní vzhled krajiny. Lze jen doufat, že hluk včetně neslyšitelného infrahluku, který otáčející se vrtule elektráren vydávají, bude vadit jen místní divoké zvěři.
V této souvislosti stojí za pozornost poněkud zvláštní existence německého "větrného" serveru http://www.wind-tschechien.de, jehož provoz je placen Ministerstvem životního prostředí České republiky, tedy z daní českých poplatníků. Provozuje jej Ökologische Beratung Deutschland / Tschechien, Weiherstr. 14, 87439 Kempten, Německo. Jedním ze sponzorů serveru je německá firma juwi GmbH, která větrné elektrárny dodává dokonce i na úvěr, dalším sponzorem je UTEC-Thomsen Windkraft- und Umwelttechnologien GmbH se stejným výrobním programem. Zájem těchto firem je pochopitelný. Nejde jim o podporu ekologické energetiky u nás, ale jen o zisk, o prodej německých výrobků dotovaných ze společných peněz strukturálních eurofondů. Tento německý server organizuje i lobbing za prosazení výhodných pevných cen pro výkup elektrické energie do zákona o podpoře výroby elektřiny a tepelné energie z obnovitelných zdrojů energie, který je právě teď projednáván parlamentem. Výhodné výkupní ceny až třikrát vyšší než z tradičních zdrojů by měly být dotovány z peněz daňových poplatníků. Část těchto prostředků slibují investoři obcím, které stavby větrných elektráren ve svém katastru povolí.
Město Krupka na Teplicku odmítlo na svém území povolit stavbu větrných elektráren. Peníze nás nepřesvědčily, uvedl starosta Puchař. Podle něj a dalších zastupitelů města je důležitější dlouhodobě chránit krajinu než mít okamžitě v kase peníze.
Výstavbou "větrníků" v českém pohraničí dojde také k rapidnímu snížení výkupní ceny pozemků sousedících s elektrárnou. Nelze tedy vyloučit, že výstavba větrných elektráren může mít souvislost s rostoucím zájmem německých zemědělských firem o koupi pozemků na česko-německých hranicích.

[Trvalá adresa článku]

 

Větrné elektrárny podle verdiktu britského soudu ničí klid sousedů a snižují ceny pozemků. Podle britského tisku jde o první soudní rozhodnutí tohoto typu a popírá dosavadní tvrzení zastánců větrných elektráren, že je tomu právě naopak.

[Trvalá adresa článku]

 

 …..Také se dočteme, že elektrárny v žádném případě nemají vliv na turistický ruch (to bez uzardění tvrdí i renomovaná ekologická hnutí! jenže ty zdá se zajímá jen jejich Temelín...), jenže v tom všem je skryta veliká a účelová demagogie - ano, pokud se jedná o jednu nebo dvě podobné stavby a pokud je podobných staveb v ČR dosud jen velmi málo, jistě přilákají právem zvědavost a tedy i turisty tak jako je tomu v Jindřichovicích pod Smrkem. Jenže až budou stát na každém větším kopci v regionu nebo po celé ČR podobné vrtule a stane se z toho věc běžná asi jako stožáry vysokého napětí, už to žádné turisty lákat nebude (proč? vždyť to uvidí všude okolo) - spíše naopak, až budou volit turisté dovolenou, určitě nepůjdou na svůj týden či dva bydlet pod stožáry rotorů nebo do krajiny zamořené obřími komplexy "větrných farem" - půjdou jinám, naše země je malá a mají-li na vybranou klidně popojedou o pár desítek kilometrů dál, kde jsou místní obyvatelé i úřady chytřejší a nedávají svou krajinu v plen elektrárenským zlatokopům. Stejně tak cizinci - proč by měli obdivovat a navštěvovat něco co znají z domova a s čím mají nemnoze sami špatné zkušenosti?

Ale nejde jen o turistiku - nejlepším měřítkem obliby bydlení pod stožáry vrtulí je fakt, že všude kde se staví klesá cena nemovitostí. Došlo k tomu v Německu a místy tak drasticky, že součástí dohody (znovu opakuji DOHODY S OBČANY!) předcházející stavbám některých průmyslových větrných komplexů (netřeba se bránit tomuto označení - jde o průmysl a větrné elektrárny vlastně ani nejsou stavby v pravém slova smyslu - jde o zařízení s omezenou životností) bylo vyplácení reparací vlastníkům dotčených nemovitostí nebo přímo jejich vykupování investory. U nás se nic takového neděje a ani investoři s ničím podobným vůbec nepočítají, přitom ale pokles cen nemovitostí podobným zásahem do životního prostředí je zřejmý - vlastnit dneska dům na místě kde se staví něco podobného je holé neštěstí (ono se to samozřejmě netýká jen těchto elektráren, ale i jiných kontroverzních staveb, jenže tyhle jsou soukromou aktivitou a rozhodně nejde o věřejný zájem!), protože bez ohledu na to kolik do něj investujete jeho reálná tržní cena se ať chcete nebo ne bude odvíjet z velké části z toho co případný zájemce uvidí a případně i uslyší při pohledu z okna, najde-li se vůbec ještě někdo takový. Je tedy nasnadě, že pokud je situace taková jaká je, musí to mít chtě nechtě vliv i na turistiku. Krátkodobé a pokrytecké úvahy kalkulující s tím, že turistům projíždějící krajinu to nebude vadit neboť se dlouho nezdrží jsou velmi hloupé. Turistika přece nejsou jen cyklisté a rodiny objíždějící hrady - také to je rekreace apod. Kdo by chtěl, aby unikl z rušného velkoměsta, pořídit si rekreační objekt v těsném sousedství průmyslové zóny?

 

zpět na úvodní stránku